PATEN NASIL SEÇİLİR? PATEN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İLK KEZ PATEN ALANLAR İÇİN ;

Çoğu insan ilk kez paten alırken kırtasiye gibi yerlerden alır. Halbuki bu çok yanlış bir alıma yol açar, çünkü bu patenlerin tekerleklerinin herhangi bir sertlik değeri yoktur. Çoğunlukla da bu patenlerin tekerleri plastik olur. Tekerlerin plastik olması hem yol tutuşunu hem de sürerken konforu yok eder. Hatta çoğu kişi bu patenleri aldığı için patenden nefret eder ve çoğu zamanda pateni bırakırlar. Paten alırken en önemli etken tekerlerin sertlik derecesidir. Diğer etkenlerden biri ise abec(rulman numarası) derecesidir. Abec dereceleri abec3, abec5, abec7, abec9 diye gider. Bu sayılar düştükçe rulmanların dönüş süreleri azalır, kullanım ömrü ve sağlamlığı artar. Numaralar yükseldikçe dönüş hızı yükselir, ömrü ve sağlamlığı düşer. Çoğu kişi başlangıç pateni olarak fitness paten alırlar. Çünkü fitness patenler hem rahattır hem de hafiftir. Sıfır aldığınızda 2-3 gün içerisinde ikinci el olacağı için ikinci el olması daha iyidir.

PATEN ÇEŞİTLERİ?

Paten alırken en önemli etkenlerden biride ne tarz paten kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer kendinize uygun paten almazsanız patene hem zor alışırsınız hem de paten sürerken hiç keyif alamazsınız .

1.Fitness paten

Genellikle başlangıç pateni olarak seçilir. Seçilmesinin en önemli etkisi diğer paten çeşitlerinden fiyatı daha uygundur. Ortalama ikinci el fiyatları 100-130 TL arası değişmektedir. Fitness patenlerin çoğunda abec3 veya abec5 rulmanlar kullanılır.

2. Agresif Paten

Bu paten daha çok skatepark’larda atlayıp hareketler yapmak üzere tasarlanmıştır. Elbette ki bu pateni asfalt yüzeylerde kullanabilirsiniz ama hiç konforlu ve rahat bir sürüş olmaz. Ayrıca bu patenin tekerlekleri küçük olduğu için yaptığınız süratı korumak için çok çabalamanız gerekir ve çok fazla hızlı gidemezsiniz.

3.Urban Paten

decathlon paten ile ilgili görsel sonucu

Bu paten sokaklarda sürmek için daha iyidir. Bu patenlerle hız ve bazı hareketler yapabilirsiniz. Bu patenle genellikle tabanlarında şok emici vardır. Şok emici zıpladığınızda ayak topuklarınızın ezilmesini önler. Bu patenlerin fiyatları markaya göre değişmekte olup ortalama 400-500 TL bandında temiz ikinci el paten bulabilirsiniz. Markaya göre değişmekte olup genellikle abec7 rulmanlar kullanılır.

4.Quad Paten

decathlon paten ile ilgili görsel sonucu

Bu paten türü genellikle dans gibi aktivitelerde kullanılır. Asfaltta sürmeye çok uygun bir paten değildir. Fiyatları ortalama olarak 500 TL civarındadır.

GÖRSEL KAYNAKÇA

https://www.decathlon.com.tr/fit100-paten-id_8494893.html

https://shop.buz24.com/urun/usd-sway-team-iii-agresif-paten

https://www.decathlon.com.tr/mf500-paten-id_8540230.html

https://www.decathlon.com.tr/quad-100-paten-id_8542831.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir